Schermafbeelding2026-06-17130845.png

CoatR is trendsetter in duurzaam lakwerk van aluminium

Het aandeel gerecycled aluminium neemt wereldwijd toe. Een noodzakelijke ontwikkeling voor een duurzame industrie. Maar hoe behouden poedercoaters een betrouwbare kwaliteit inzake corrosieweerstand en aspect wanneer legeringen steeds minder gekend zijn? L

De vraag van recycled aluminium stijgt

Cis vertelt dat er nog geen overschot aan toepasbaar aluminium ‘scrap’ in de Europese markt is om de snel stijgende vraag naar gerecycled aluminium volledig te dekken. Het aanbod hoogwaardig post-consumer scrap zal in de toekomst zeker stijgen, maar naar verwachting zal de vraag sterker groeien dan het aanbod. Ook de CO2- en energie-reductie doelstellingen zullen de bijkomende vraag naar gerecycleerd aluminium opdrijven.

Finetuning van recycled aluminium

Iris deelt haar ervaring dat de gerecycleerde profielen (na conversie en poedercoating) even goed slagen op FCC testen als primaire profielen. Dit blijkt toch systematisch uit onderzoek met twee vooraanstaande extrusiebedrijven die inzetten op recyclage: E-Max en HYDRO. Belangrijk hierbij is de evolutie in recycling. De legeringen die deze extrudeurs produceren zijn nu veel beter onder controle dan 15 jaar geleden! Elementen zoals Zn, Cu, Fe die typisch door recyclage aanrijken in de legering worden nu gecontroleerd op elkaar afgestemd zodat ze geen negatieve impact hebben op de eigenschappen en mits een correcte voorbehandeling evenwaardig zijn als de primair alu. 

Wat zegt de wetenschap?

De kritische stap in het verhaal blijft de beitsstap.

Iris vertelt : “Historisch is de 2 g/m² er gekomen voor de QUALICOAT Seaside, als richtlijn voor primair evenals gerecycleerd aluminium. De diepe etsing zou nodig zijn om de oppervlaktelagen ten gevolge van de productie, met vervormde microstructuur en andere samenstelling dan de bulk van het materiaal, te verwijderen. Maar het volledig proces is van belang: dus na beitsen moet goed gedesmut worden om de in alkalisch-midden onoplosbare elementen die als smut op het oppervlak achterblijven te verwijderen (zoals die op basis van Zn, Mg en Si). Als na etsen en desmutting, een goede conversie kan plaatsvinden, waarbij het oppervlak wordt gepassiveerd, dan doet het er eigenlijk niet meer toe of het nu primair of gerecycleerd aluminium is. Een goede passivatielaag voorziet ook de hechting met de laklaag.”

Cis vervolledigt deze boodschap: “Deze intermetallische fasen zijn in hogere concentratie aanwezig zijn in gerecycleerd aluminium (bijv. Fe, Si, Cu). Indien deze vervolgens niet afdoende worden verwijderd (desmutting) kan hier een probleem ontstaan met de vorming van een uniforme conversielaag. In dergelijke gevallen kan een lagere beitsafdracht dan een positief effect hebben, wanneer het wordt toegepast op gerecycleerd aluminium. Het is in dit verband echter zeer belangrijk om het gehele voorbehandelingsproces te beschouwen, en niet enkel het etsen. Dit proces dient afgesteld te worden op het toegepaste substraat. Alle stappen en toegepaste producten moeten hierbij op elkaar afgesteld zijn om een optimaal effect te bekomen (ontvetten, spoelen, etsen, spoelen, ev. desmutting, spoelen, conversielaag, drogen).

[...]

Lees hier het artikel via het online VOMinfo magazine

Auteurs: Ludo Appels - CoatR