
De consultatie over de draft revision DIN EN 17059:2026 gaat van start op 12 november 2026
De norm
DIN EN 17059:2018 is de Europese veiligheidsnorm voor galvano- en anodiseerlijnen. Het betreft een machineveiligheidsnorm van type C, wat betekent dat deze norm veiligheidseisen specificeert die zijn afgestemd op deze installaties en voorrang heeft boven meer algemene normen wanneer er een conflict bestaat tussen de eisen.
Belangrijkste punten
Volgens de vorige aanpak, zoals vastgelegd in DIN EN 17059:2018 als norm van type C, werd in paragraaf 4.6.3, ‘Explosie’, de te volgen procedure gespecificeerd. Er was een risicobeoordeling vereist om vast te stellen of een procesbad een gevaar vormde. Voor deze beoordeling konden erkende regels voor goede praktijk (bijv. de ATEX-richtlijn, Technical Rules for Hazardous Substances, enz.) worden toegepast. Passende beschermingsmaatregelen waren alleen vereist wanneer duidelijk was vastgesteld dat een procesbad een explosiegevaar vormde (bijv. ethanolbaden die worden gebruikt bij slijp- en brandproeven).
De huidige herziening van DIN EN 17059 voegt een nieuwe subparagraaf toe, 4.6.3.3.4, „Vereiste categorie van explosiebeveiliging voor apparatuur die wordt gebruikt in galvano- en anodiseerlijnen met open tanks en/of tanks met deksels”, aan paragraaf 4.6.3, „Explosie”. Dit zou leiden tot een algemene indeling van alle galvano-installaties in ATEX-zone 1, ongeacht de gebruikte elektrolyt. In Duitsland, bleek uit metingen in 2013 en 2026 echter dat zelfs boven een elektrolyt voor hardchroombad — de elektrolyt met het hoogste risico op waterstofvorming — de waterstofconcentraties onder de eerder vastgestelde drempelwaarden voor explosiezones lagen.
Het classificeren van alle galvano-installaties als ATEX-zone 1 zou een onevenredige extra belasting met zich meebrengen op het gebied van apparatuur en bewakingstechnologie voor nieuw voorgestelde installaties. Dit komt doordat elektrische en mechanische componenten in de buurt van de elektrolyt ook zouden moeten voldoen aan eisen inzake explosiebeveiliging.
Bestaande installaties moeten ook worden aangepast, wat een grote inspanning zou vergen voor faciliteiten die al in werking zijn.
Tijdlijn
12/11/2026: onderzoek start
04/02/2027: onderzoek eindigt
17/02/2027: streefdatum voor rondsturen voor formal vote van het ontwerp
28/04/2027: start formal vote
23/06/2027: einde formal vote
Bronnen
De voorgestelde aanscherping van DIN EN 17059 is gebaseerd op de DGUV-publicatie ‘FBHM-122: Richtlijnen voor explosiebeveiligingsconcepten en classificatie van gevaarlijke zones voor diverse processen in galvano- en anodiseerinstallaties’, die op 31 maart 2022 door de DGUV-afdeling Hout en Metaal is uitgegeven. Bijgevolg zou een Europese norm strenger worden, uitsluitend op basis van Duitse richtlijnen.
Aangenomen wordt dat de meeste leveranciers van apparatuur en exploitanten van galvano-installaties in andere Europese landen niet op de hoogte zijn van de aanstaande herziening van DIN EN 17059 of de aanscherping van de ATEX-eisen. Het is nog minder waarschijnlijk dat zij zich realiseren dat deze aanscherping uitsluitend is gebaseerd op Duitse richtlijnen. Hoewel de nationale spiegelcommissie voor normalisatie in Duitsland breed samengesteld is, is de herziening naar verluidt in sommige andere EU-landen door individuele vertegenwoordigers afgehandeld.
Noodzakelijke actie door leden
Neem contact op met uw nationale normalisatie-instantie om te achterhalen hoe u inspraak kunt krijgen in Europese normen. Voor een ontwerpnorm zoals prEN 17059:2026 kunnen belanghebbenden hun opmerkingen doorgaans indienen via de relevante spiegelcommissie bij uw normalisatie-instantie.
Breng leden en leveranciers van galvano- en anodiseerlijnen op de hoogte van deze aanscherping van de eisen.
Om bovengenoemde redenen is het dringend en noodzakelijk dat relevante Europese en nationale verenigingen voor galvanotechniek op de hoogte worden gebracht van deze aanstaande herziening, zodat zij hun aangesloten leveranciers van apparatuur en galvano-bedrijven kunnen informeren en hen kunnen aanmoedigen om uiterlijk op 4 februari 2027 opmerkingen of bezwaren in te dienen.